Pytanie:
Wytnij ostry stożek (70 stopni) za pomocą piły kątowej
Wilson
2018-07-19 21:15:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chcę wyciąć kilkaset kołków ze złomu tarcicy 2x4. Stawki miałyby 4 stopy długości i na końcu stożek 70 stopni.

enter image description here

Najbardziej wydajna metoda, jaką mogę wymyślić cięcie stożków wymagałoby użycia piły ukośnej. Jednak najostrzejszy kąt / stożek, który można ciąć za pomocą pił ukośnych, jakie widziałem, to 60 stopni.

enter image description here

Niestety, 60 stopni nie jest wystarczająco ostrym kątem dla moich celów. 60-stopniowy stożek nie wnika wystarczająco dobrze w twardą gliniastą ziemię, gdy jest uderzany młotkiem.

Jak wspomniałem Naprawdę mam nadzieję, że będę mógł użyć do tego celu pilarki ukośnej (zamiast piły tarczowej), ponieważ myślę, że pilarka ukośna byłaby najbardziej wydajną metodą - pod względem czasu - zdecydowanie.

Jak mogę wyciąć stożek pod kątem 70 stopni za pomocą piły ukośnej?

Wydaje mi się, że zadajesz złe pytanie.Wchodząc w twardy grunt, nieco węższy stożek niewiele pomoże IMO.Myślę, że wcześniejsze wykopanie dziury byłoby skuteczniejsze.
Zgadzam się, to niewłaściwe pytanie.Na przykład zamiast młota kowalskiego możesz użyć młotka do słupków (prostego rodzaju, który podnosisz i upuszczasz) i uzyskujesz lepsze wyniki.Inną rzeczą jest wycięcie wszystkich 4 boków, aby uzyskać punkt, zamiast tylko jednej strony.
Czy każda stawka to pełne 2x4 z punktem na końcu, czy też zrywasz 4 'długości 2x4, aby utworzyć stawki o przekroju 3/4 "x 1 1/2"?Różnica będzie znacząca w długości cięcia stożkowego i może wpłynąć na wybór odpowiedniej piły.
Weź pilnik i wykonaj dodatkowe nacięcie w punkcie 70 stopni.Wybierz piłę, która ma wystarczająco duże ostrze i miejsce na tak daleko.Ta piła wydaje się mieć wycięcie pod kątem 90 stopni, więc może być odpowiednia.
Sześć odpowiedzi:
#1
+28
The Evil Greebo
2018-07-19 21:20:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wytnij go prostopadle.

70 stopni od 90 stopni (tj. kąt prosty) to 20 stopni.

Wyrównaj koniec stożka i umieść znak na środku .

Ustaw piłę pod kątem 20 stopni i umieść znak tak, aby stożek tworzył T z szyną tnącą, przetnij jedną stronę, odwróć stożek, wytnij drugą.

Jeśli martwisz się o stabilność - zrób przyrząd w kształcie litery L, który możesz przyłożyć do szyny i przytrzymać stożek, aby był prosty.

Pomysł na stabilność przyrządu jest kluczowy.
meh.To stożek.Zostanie wbity w ziemię.Perfekcja nie jest wymagana.:RE
W liceum nauczyli się, że wykonywanie cięć wzdłużnych za pomocą pilarki ukośnej jest niebezpieczne.Chociaż cięcie pod kątem 20 stopni nie jest dokładnie cięciem wzdłużnym, * jest * dość zbliżone do cięcia wzdłużnego.Z twojego doświadczenia wynika, że jeśli drewno jest stabilne, czy takie cięcie jest bezpieczne?
Cięcie wzdłużne to cięcie wzdłuż kawałka drewna, gdzie (przynajmniej z mojego doświadczenia) przesuwasz drewno wzdłuż ostrza.Nie robisz tego.Będziesz trzymał drewno nieruchomo i opuścił na nie ostrze, tak jak każde inne cięcie.Twoje ręce nie będą się poruszać w kierunku ostrza.
Nie mogę mówić za lub przeciw zasadzie nauczyciela warsztatu @Wilson's, ale cięcie wzdłużne definiuje się jako cięcie równoległe do włókien.Podejrzewam, że niebezpieczeństwo związane z używaniem ukośnicy do rozrywania polega na tym, że miałbyś tylko kilka cali do trzymania, przykładając ręce zbyt blisko brzeszczotu.Przynajmniej w tej obecnej sytuacji masz całe 2x4, którego możesz się trzymać (na dobre lub na złe).Nadal używałbym przyrządu przymocowanego do piły, aby zminimalizować ruch ze względów bezpieczeństwa.
#2
+10
Matthew Gauthier
2018-07-20 07:34:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ryzykując, że zabrzmisz jak kompletny idiota, dlaczego nie przymocujesz bloku do ogrodzenia piły tak, aby kołek był pochylony o 10 stopni, gdy płasko przylega do bloku i ogrodzenia? Następnie możesz po prostu ustawić piłę na 60 i posiekać.

Jednak do wycięcia setek z nich piła tarczowa może być szybsza i łatwiejsza. Gdy już znasz długość stożka, możesz umieścić kilka kołków rozłożonych tak bardzo na zestawie pił do koni i zobaczyć je gang. Zestaw mierników schodowych lub tablica przymocowana do kwadratu ramy pozwala ustawić kąt bez mierzenia, a do tego można użyć prostego przyrządu krawędziowego (lub ścieżki, jeśli masz fantazyjne narzędzia). Przygotowanie do każdego cięcia zajmuje mniej niż minutę i możesz zrobić pół tuzina lub więcej na raz.

#3
+8
computercarguy
2018-07-19 23:52:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To nie ma nic wspólnego z piłami, ale jest za długie na komentarz.

Zamiast próbować wymyślić lepszą stawkę, może wymyślimy zupełnie inne rozwiązanie.

Moją pierwszą myślą, gdy zobaczyłem „penetrującą twardą gliniastą ziemię”, było użycie wiertła łopatkowego do wywiercenia otworu pilotażowego w ziemi przed próbą podbicia kołka. Istnieją również świdry do drewna, które mogą działać lepiej, ponieważ są podobne do standardowych wierteł spiralnych, z wyjątkiem znacznie większego rowka do usuwania materiału.

Wiertło łopatkowe:

Spade drill bit

Świder do drewna:

Wood auger drill bit

https://pjcplantservices.co.uk/wp-content/uploads/Wood-Augers-Bit2.jpg

Mam czując, że kołek nie utrzyma swojej przewagi z takim wzdłużnym czubkiem, więc możesz ranić swoje zmiany, zamiast pomagać im, zwiększając kąt.

Oczywiście zależy to od tego, czy albo ktoś inny wbija kołki, tak samo jak gdybyś miał wystarczająco długi przedłużacz lub wystarczająco mocną wiertarkę zasilaną baterią.

Ok, więc ta część używa piły stołowej: Korzystając z sanek, możesz ustawić przyrząd, który pozwoli ci wykonać cięcia 70 stopni. Nawet pilarki z ramieniem promieniowym mogą nie mieć skoku potrzebnego do cięcia pod kątem 70 stopni, którego szukasz, ale nie powinieneś mieć problemu z prawymi saniami na pilarce stołowej.

Sanki do pił stołowych:

Table saw with saw sled

Ponadto: Możesz zainwestować w kierowcę do słupka ogrodzeniowego, ponieważ wbijanie młota kowalskiego na 4 ' słupek ogrodzeniowy nie będzie łatwy. Ponieważ są to drewno, prawdopodobnie pękniesz je saniami. Kierowca najprawdopodobniej da ci centralne uderzenie, które jest znacznie mniej prawdopodobne, aby rozłupać drewno.

Nawet jeśli kołek się rozłupuje / zgrzyta na końcu, kierowca pomoże ci utrzymać stawkę w jednym kawałku, ponieważ otoczyć rozłupane drewno, zapobiegając jego dalszemu pękaniu.

Uwierz mi, pod wieloma względami taki kierowca jest o wiele łatwiejszy w prowadzeniu niż sanki. Gwarantowane trafienia, brak posiniaczonych stóp / goleni / kolan / kostek, brak złamanych kości, lepsza równowaga i pozostają na słupku, gdy trzeba zrobić sobie przerwę (wystarczy kilka korzyści).

Słupek do ogrodzenia kierowca:

Fence post driver

+1 za myślenie nieszablonowe.Kierowca słupka ogrodzeniowego byłby najlepszym rozwiązaniem.
@FreeMan, Chyba nigdy nie widziałem tego "pudełka", o którym ty i inni mówicie.Czy to dąb, klon, sosna czy cedr?I czy "oni" używali ogona gołębi, tyłka lub stawów palcowych?Ok, teraz się zamknę.;-)
Kolejna poprawka - spróbuj też trochę podlać ziemię.Może nie wiele zdziałać dla ciężkiej gliny, ale łatwiej jest jechać przez mokrą lub wilgotną glebę niż twardą suchą.
A jeśli używasz młota na słupkach ogrodzenia, zawsze używaj skrawka pomiędzy nimi (na przykład kanał przyklejony do górnej części słupka, aby zapobiec jego upadkowi / odbiciu)
#4
+4
stannius
2018-07-19 23:28:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz zrobić przyrząd ze złomu. Jeśli wykonasz jig 25 stopni, możesz ustawić piłę na 45 stopni. 25 + 45 = 70.

Po przecięciu jednej strony wyrównanie drugiej strony będzie trochę trudniejsze. Chciałbyś zrobić znak na przyrządzie, a może nawet zrobić drugi, bardziej złożony przyrząd do drugiego cięcia.

#5
+2
canadianer
2018-07-20 00:56:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyj piły łańcuchowej. Nie będzie ładnie wyglądać, ale nie musi: pamiętaj, że próbujesz wbić kawałek drewna w ziemię, a nie budować szafkę. Byłaby to zdecydowanie najszybsza i najprostsza metoda. Możesz nawet ułożyć kilka kawałków 2x4 jeden na drugim i wykonać wiele cięć na raz.

#6
+1
Earl
2018-07-26 02:49:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trochę po wyjęciu z pudełka, ale zamierzałem zasugerować frez do czopów (używany do robienia mebli z bali). Najlepiej byłoby, gdyby (2) 2x4 zostały połączone razem, aby rozpocząć od kształtu kwadratowego. Amazon Link

Jednak frezy czopowe są zwykle (1) drogie, (2) wymagają bardzo wytrzymałej wiertarki i (3) mogą być niebezpieczne, jeśli nie są używane prawidłowo.

Ale istnieją przyrządy, które możesz zmodyfikować, aby utworzyć czopy pod kątem:

Ten gość ma świetny pomysł, używając tylko wiertła i piły walcowej (możesz lub możesz nie chcę łączyć ze sobą dwóch 2x4 w tym celu: Cięcie czopa za pomocą wiertła i piły walcowej

To również zadziała, ale nie jestem pewien, jak bezpieczne byłoby: Jak Ciąć czopy piłą tarczową

PowodzeniaTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...