Pytanie:
Skąd wiadomo, czy pompa studzienna pracuje w trybie „krótkich cykli” lub czy w zbiorniku ciśnieniowym rejestrowana jest woda?
MarkD
2010-09-13 01:03:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy są jakieś obliczenia, które można wykonać w celu oszacowania ilości wody, jaką zbiornik ciśnieniowy wody ze studni powinien wypływać między cyklami pompy? Np. - Mam zbiornik ciśnieniowy o pojemności 40 galonów (bez pęcherza) z przełącznikiem pompy ustawionym na 40 psi włączony, 60 psi wyłączony. Podejrzewałem, że w zbiorniku była woda, ponieważ podczas brania prysznica pompa włączała się co 15-20 sekund, co wydawało się krótkie. Skończyło się na tym, że opróżniłem go, zwiększałem ciśnienie w pustym zbiorniku do 35 psi, a następnie pompowałem go ponownie, a teraz mam 2-3 minuty między cyklami pompowania, więc oczywiście ponowne napełnienie zbiornika było pomocne.

To wyszło świetnie, ale było bardziej przeczuciem. Czy są jakieś obliczenia, aby sprawdzić, czy zbiornik ciśnieniowy ma za mało powietrza? (tj. coś takiego jak mój system powinien wypuszczać XX galonów między cyklami pomp).

Jeden odpowiedź:
#1
+6
Mike Powell
2010-09-13 07:10:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przy 2,5 gal./min. 2-3 minuty prysznica między cyklami wymagają od 5 do 7,5 galonów. Jeśli twój zbiornik zaczyna się od 60 psi i 7,5 galona wystarczy, aby obniżyć go do 40 psi, oznacza to, że zaczynasz z 15 galonami powietrza w swoim 40-galonowym zbiorniku i kończysz 3-minutowy cykl z 22,5 galonami powietrza. Obliczyłem to za pomocą prawa Boyle'a lub P1 * V1 = P2 * V2. I oczywiście te liczby byłyby inne, gdyby twoja głowica prysznicowa miała większy przepływ, a 3 minuty kąpieli zużywały więcej niż 7,5 galona.

Uważam, że aby uzyskać największą wydajność ze zbiornika, chcesz, aby być prawie opróżnione z wody, gdy pompa jest ustawiona na włączenie. Oznacza to opróżnianie i ładowanie go tuż poniżej ustawienia pompy, tak jak to zrobiłeś. Jeśli chcesz uzyskać trochę więcej czasu cyklu, prawdopodobnie mógłbyś osiągnąć nawet 38 psi. Zwróć uwagę, że w przypadku zbiornika bez pęcherza będziesz musiał okresowo się ładować, ponieważ powietrze w zbiorniku jest stopniowo wchłaniane przez wodę.

Myślę, że 2-3 minuty są dobrze w Twoim projektowy czas cyklu pompy. 15-20 sekund było zdecydowanie za krótkie i zauważając to i naprawiając, prawdopodobnie zaoszczędziłeś sobie kosztownej wymiany pompy.

Świetna informacja! Inżynier we mnie lubi widzieć twarde liczby, a nie przeczucia. Wow… Prawo Boyle'a! Wygląda na to, że zajęcia z fizyki, na których byłem dawno temu, będą miały bezpośrednie zastosowanie! ;)
Zbiorniki bez pęcherza są z tego powodu znane. Musisz nadal wypełniać je powietrzem. 15-20 sekund na pewno skróci żywotność pompy. Inną opcją do rozważenia w przypadku konieczności wymiany pompy jest pompa stałociśnieniowa (np. Seria SQ firmy Grundfos) - ten typ pompy zmienia prędkość w zależności od zapotrzebowania. Włożyłem sporo z powrotem, kiedy wykonywałem tego typu prace, i mam jedną w moim domku - są całkiem fajne.
Dzięki gregmac. Mój sąsiad ma pompę o stałym ciśnieniu / zmiennej prędkości, którą uwielbia. Kiedy nadejdzie czas wymiany naszej obecnej pompy, dokładnie rozważę tę opcję.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...