Pytanie:
Czy to niebezpieczne, jeśli niektóre gniazda z trzema bolcami nie sprawdzają się prawidłowo jako uziemione?
Mike B
2010-09-11 08:53:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To znowu ja - szkodnik ;-)

Na ogólnym raporcie z inspekcji domu, którego kupujemy, znajduje się notatka o elektryku domu:

Niektóre gniazda z trzema bolcami nie przetestowały prawidłowo uziemienia. Może to wskazywać, że okablowanie w ścianach jest starszym typem nieuziemionym. Zalecamy rozważenie modernizacji do uziemionego okablowania w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Jak duży jest to problem dotyczący bezpieczeństwa? Czy jest jakieś inne wyjaśnienie wadliwych testów naziemnych? Jakie działania naprawcze byłyby konieczne? Obawiam się, że naprawienie tego wymagałoby wymiany wszystkich przewodów elektrycznych ... Jeśli tak, jakieś przemyślenia na temat tego, jak drogie byłoby to? Zgaduję całkiem sporo.

Dziwne jest to, że raport wspomina o obecności gruntu na głównym panelu:

System uziemienia jest obecny. Podczas kontroli elektroda uziemiająca była zakopana i nie była w pełni widoczna. Wkręty do drewna służą do mocowania martwej osłony przedniej do panelu. Jest to niewłaściwe, ponieważ mają ostre końce i mogą uszkodzić powłokę ochronną przewodów wewnątrz panelu. Zalecamy zainstalowanie odpowiednich śrub.

Raport z inspekcji zalecał również dodanie punktów sprzedaży GFCI. Czy to w ogóle pomogłoby?

Dwa odpowiedzi:
#1
+12
Niall C.
2010-09-11 09:52:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli gniazdko ma zacisk uziemienia, powinno być uziemione. Żadnych „jeśli” ani „ale”. (A według IMO złudzenie ochrony gruntu jest nawet gorsze niż brak jakiejkolwiek ochrony). Nie sądzę, aby można było dostać już nawet gniazdka dwubiegunowe, więc myślę, że będziesz musiał naprawić okablowanie. Wygląda na to, że nadal negocjujesz, więc to dobry punkt przetargowy. A jeśli nie naprawisz tego teraz, kiedy nadejdzie czas sprzedaży, każdy potencjalny kupujący będzie miał prawo zmusić Cię do naprawy.

Łatwy sposób sprawdzenia, czy okablowanie ma przewód uziemiający ma otworzyć panel serwisowy, poszukać wyłącznika sterującego tymi gniazdami, a następnie prześledzić czarny ekranowany przewód do miejsca, w którym kabel wchodzi do panelu. (Jeśli występuje, uziemienie jest nieekranowane.)

Jeśli masz uziemione okablowanie na panelu serwisowym, następną rzeczą do sprawdzenia będzie zajrzenie do wnętrza gniazd, o których mowa, aby sprawdzić, czy okablowanie jest uziemione ( może to być po prostu luźne połączenie, a ponieważ jest to powszechne w przypadku gniazdek łańcuchowych w pokoju, jeden uszkodzony przewód może wpłynąć na kilka gniazd). zrobiłeś na panelu serwisowym, prawdopodobnie masz skrzynkę połączeniową łączącą starsze okablowanie nieuziemione i nowsze okablowanie z uziemieniem. Czas na zwiedzanie strychu lub przestrzeni do indeksowania / piwnicy.

GFCI wykrywają różnicę między prądem wychodzącym na terminalu na żywo a prądem wchodzącym przez terminal neutralny. Jeśli jesteś najłatwiejszą drogą do uziemienia w przypadku usterki elektrycznej, GFCI wykryje to i przerwie obwód; bez GFCI musiałbyś mieć nadzieję, że pobierasz wystarczający prąd - i wystarczająco długo - aby wyzwolić zwykły wyłącznik automatyczny. Ogólnie jednak wolałbym, aby prąd płynął do ziemi przez jakąś miedź, która jest przeznaczona właśnie do tego celu.

Bardzo dziękuję za szybką informację zwrotną - w przyszłym tygodniu planuję przeprowadzić więcej testów i szczegółowo je zbadam. Z raportu wynika, że ​​problem występuje tylko w kilku sklepach, więc mam nadzieję, że jest to luźne połączenie.
Możesz łatwo uzyskać 2 gniazda z bolcami (chociaż projekt się zmienił: zęby są wyżej, ponieważ są to naprawdę 3-bolcowe wyloty z plastikową formą zmodyfikowaną tak, aby nie miała trzeciego otworu).
Jeśli przewód uziemiający jest niedostępny, za legalne i bezpieczne uważa się posiadanie zasilacza GFCI z gniazdem z trzema bolcami, pod warunkiem że jest ono oznaczone jako „Brak uziemienia sprzętu”.
Bezpieczeństwo nie jest rzeczą binarną. Fakt, że zezwalają na to tylko w istniejących instalacjach, pokazuje, że uważają to za mniejsze zło, a nie za praktykę, która spełnia współczesne normy bezpieczeństwa.
#2
+4
Vebjorn Ljosa
2010-09-11 16:02:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli w domu znajdują się gniazda z dwoma lub trzema bolcami, które nie są w rzeczywistości uziemione, może to oznaczać, że istnieje starsze okablowanie z gałką i rurką. Często zdarza się, że większość domu została ponownie okablowana, pozostawiając kilka obwodów z pokrętłem i lampą. Okablowanie z gałką i rurką może uniemożliwić uzyskanie ubezpieczenia i może stanowić zagrożenie pożarowe, zwłaszcza jeśli wdmuchujesz izolację w ściany, nie wiedząc, że są one wyposażone w pokrętło i rurkę, więc ważne jest, aby dowiedz się, czy go masz.

Możliwe jest również, że istnieje nowoczesne okablowanie z trzema złączami, ale uziemienie nigdy nie zostało prawidłowo podłączone. Wreszcie, część obwodu może być uziemiona, ale przedłużenie nieuziemione. Jest to w porządku w większości pomieszczeń, ale jeśli nie ma rzeczywistego uziemienia, gniazdo należy wymienić na (1) gniazdo z dwoma bolcami, (2) gniazdo typu GFCI oznaczone słowami „Brak uziemienia sprzętu”, lub (3) gniazdo z trzema bolcami chronione przez znajdujący się powyżej GFCI i oznaczone słowami „GFCI protected” i „No equipment ground”. Zobacz sekcję 210-7 (d) (3) National Electrical Code.

Zacząłbym od zdjęcia pokrywy jednego z nieuziemionych gniazdek, aby poszukać w nim pokrętła i rurki. Następnie poszukałbym gałki i rurki w piwnicy i dookoła panelu serwisowego. Twój inspektor domu prawdopodobnie wspomniałby o jakimkolwiek widocznym wykręceniu pokrętła i rurki, ale nie zaszkodzi spojrzeć ponownie. Możliwe, że części obwodu nadal są pokrętłem i rurką, mimo że widoczna część (łącząca się z panelem serwisowym) została wymieniona. Spróbuj prześledzić obwód od panelu serwisowego do odpowiednich gniazdek i otwórz wszystkie gniazda i skrzynki połączeniowe po drodze, aby zrozumieć, jakiego rodzaju okablowanie jest używane i jak jest podłączone.

Jeśli musisz przerobić kilka gniazd w całym obwodzie, trudność i koszt zależą od tego, jak trudno jest uzyskać dostęp do dotkniętych obszarów. Przebijanie kabla przez stare ściany jest trudnym zadaniem i często konieczne jest wykonanie otworów w płycie gipsowo-kartonowej i ponowne jej załatanie. Sztuczka w przypadku gniazd na pierwszym piętrze polega na pozostawieniu większości obwodu w suficie piwnicy i przewierceniu go do każdego gniazda na pierwszym piętrze.

Dzięki za informacje - to bardzo pomocne. Szybkie pytanie: rzeczoznawca ocenił dom jako mający 48 lat. Z informacji, które znalazłem, wynika, że ​​gałka i lampa przestały być używane w latach trzydziestych XX wieku. Czy to oznacza, że ​​może być mniej prawdopodobne, że sam dom został z nim zbudowany?
Jeśli dom powstał w latach 60-tych, nie trzeba martwić się o okablowanie gałek i rur.
@MikeB: moja książka okablowania mówi, że kabel NM bez przewodu uziemiającego był używany do 1965 r., A metalowy przewód był używany do 1970 r. (Przewód tworzy ścieżkę uziemienia, pod warunkiem, że są podłączone do metalowych puszek przyłączeniowych w gniazdach).
Inną rzeczą, o którą bym się martwił, odkąd ten dom został zbudowany w latach 60-tych, jest to, czy dom zawiera aluminiowe okablowanie. To kolejny kompletny PITA, którym trzeba się zająć, jeśli tak jest.
Zobacz http://diy.stackexchange.com/a/20279/5960, aby uzyskać mniej przerażający widok K&T.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...