Pytanie:
Jak mogę sprawdzić, gdzie znajdują się moje wewnętrzne węże zraszaczy?
Mike Sherov
2010-08-05 17:44:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przyszłym tygodniu mam zamiar zbudować taras na swoim podwórku! Jestem bardzo podekscytowany projektem, ale martwię się o jedno: kopanie otworów fundamentowych. Mam system zraszaczy w ziemi i obawiam się, że podczas kopania uderzę w zakopany wąż.

Jak mam się dowiedzieć, gdzie są węże? A jeśli zacznę kopać i znajdę wąż… Czy mogę przesunąć wąż, czy też muszę przesunąć dziurę?

Dwa odpowiedzi:
#1
+7
Eric Petroelje
2010-08-05 18:06:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Spędziłem kilka wakacji w college'u na instalowaniu zraszania podziemnego, więc trochę o tym wiem.

Zazwyczaj gdzieś na podwórku będziesz mieć dużą skrzynkę zaworową. Zwykle mają one właz (lub kilka małych włazów) do konserwacji, więc powinny być łatwe do znalezienia. Zwykle rura biegnie od źródła wody do skrzynki zaworowej. Ze skrzynki zaworowej rury poprowadzą do różnych głowic zraszaczy.

Każdy zawór w skrzynce zaworowej reprezentuje pojedynczą strefę. Kiedy włączą się tryskacze, otworzy się zawór i wszystkie tryskacze w tej strefie włączą się w tym samym czasie. Możesz określić (z grubsza), gdzie będą rury w tej strefie, znajdując najkrótszą ścieżkę ze skrzynki zaworowej, która łączy wszystkie tryskacze w strefie.

O ile kopiesz ostrożnie, nie powinieneś mieć za dużo kłopotów. Rury są zwykle dość twarde i zwykle są zakopane około stopy pod ziemią. Jeśli natkniesz się na jeden, nie będziesz w stanie go przesunąć bez poważnych wykopów, więc najprawdopodobniej utkniesz w przenoszeniu otworu.

#2
+3
Jeff Widmer
2010-08-05 18:12:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie jestem pewien, czy istnieją narzędzia do wykrywania wody w rurach, ale myślę, że są dość drogie.

W większości przypadków linie biegną od jednego zraszacza do następny w linii prostej (lub łagodnej krzywej). Jeśli napotkasz linię irygacyjną, z całą pewnością możesz ją przesunąć. Wystarczy użyć dodatkowego kawałka rury i złączki na każdym końcu (plus dwa zaciski węża). Lowes lub Home Depot będą miały złącze i zaciski węża o odpowiednim rozmiarze dla Twojej średnicy linii. Dwa razy złamałem linię zraszaczy w moim ogrodzie (linia biegnie bezpośrednio pod spodem) i za każdym razem załatałem ją w ten sposób.

Uważaj, aby nie pociągnąć zbyt mocno, bo możesz skończyć z ciągnięciem całego linii pod ziemią i przesuń dołączone głowice zraszaczy. Innymi słowy, nie próbuj po prostu rozciągać linii wokół dziury i wywierać nacisku na całą linię ... w końcu poruszyłby to głową.

EDYCJA: Eric Petroelje ma rację, że trzeba wykonaj poważne kopanie, aby zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca do pracy i założyć rurę wokół otworu na stopy. Ale jeśli nie można zmienić położenia otworu na stopę, może to być konieczne.

Jeśli w końcu będziesz musiał załatać linię, latarka propanowa może się również bardzo przydać. Użyj go, aby lekko podgrzać koniec rury, a złączki wsuwają się łatwo i przyjemnie.
Zapomniałem o tej sztuczce zsunięcia okuć! Lub po prostu użyj jednej z tych ręcznych zapalniczek do grilla.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...